Hírek
2021. Június 19. 08:00, szombat |
Belföld
Forrás: mti/fotók: MTI/Krizsán Csaba
A tervek szerint halad a Mosoni-Duna torkolatában épülő vízszint szabályzó létesítmény
A tervek szerinti ütemben halad, 87 százalékos készültségi fokon áll a Mosoni-Duna torkolati szakaszának vízszint rehabilitációját végző műtárgy kivitelezése
- hangzott el azon a pénteki helyszíni bejáráson, ahol Palkovics László innovációs és technológiai miniszter végezte el az egyik szegmenstábla mozgatási próbáját.
A miniszter elmondta, a kis- és közepes vízszintek visszaállításával lehetővé válik a vizes élőhelyek rehabilitációja, valamint a beruházás hozzájárul ahhoz, hogy kihasználhassák a Dunában rejlő szállítási lehetőségeket.
A beruházás járulékos eredményeként a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő medencés kikötővé válik.
Kara Ákos, a projekt miniszteri biztosa kiemelte, hogy az árvízkapuként is funkcionáló torkolati műtárgy megépítésével a vízszint rehabilitáció hatásterületén javul az árvízvédelmi biztonság.

A közel 30 milliárd forintba kerülő beruházás 2022 tavaszára készül el, a próbaüzem várhatóan 2022 májusára fejeződik be.
A miniszteri biztos elmondta, a hajózás biztosítására a vízszintszabályozó mű mellé hajózsilip létesül, amelyhez mólók és alvízi-, valamint felvízi várakozótér kapcsolódik, valamint hallépcsőt alakítanak ki, illetve a vízi turisták számára csónakátemelő rámpát létesítenek.
Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint a mederáttöltést követően a Mosoni-Duna érkező vízhozamát már a műtárgyon fogják átvezetni. Ennek tervezett időpontja 2021 augusztusa.
Emlékeztetett arra, hogy a Dunán jelentős medersüllyedés alakult ki. A torkolatnál a kisvízszintek közel két métert süllyedtek, a vízszintsüllyedés még Győrnél, sőt a Rába alsó szakaszán is érzékelhető, ugyanakkor egyre hevesebb árhullámok sújtják a térséget.

Simon Róbert Balázs, a térség fideszes országgyűlési képviselője kiemelte, a vízgazdálkodást és az árvízvédelmet pozitívan befolyásoló beruházás turisztikailag is vonzóvá teszi a térséget, és hozzájárul Győr megszokott, folyókban gazdag városképének fenntartásához.
Hozzátette, 2012-ben népi kezdeményezés indult, hogy több víz legyen a Mosoni-Dunában. Az aláírásgyűjtő íveket több mint 82 ezer ember írta alá és a parlament is foglalkozott a kérdéssel.

Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 03. 15:00, szerda | Belföld
Vitézy Dávid már a KRESZ módosítása előtt szabályozná az elektromos rollerek közlekedését
Vitézy Dávid szerint az elektromos rollerek szabályozása olyan fontos kérdés, hogy azzal nem lehet megvárni a KRESZ átfogó módosítását, hanem hamarabb kell lépni
2026. Június 03. 14:00, szerda | Belföld
Vezérigazgató: sikeres a Debrecenben gyártott BMW iX3
2026. Június 03. 09:00, szerda | Belföld
Lemondott Demeter Szilárd a Petőfi Kulturális Ügynökség éléről
Demeter Szilárd lemondott a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) vezetéséről - írta a 444. Az igazgatótanács elnöke, aki megerősítette lemondását a hírportálnak, június 1-jével távozott a szervezet éléről.
2026. Június 03. 07:01, szerda | Belföld
Magyar Péter: Magyarország konstruktív partner lesz Európában
Magyarország őszintén, szabadon, szuverén államként visszatér az európai asztalhoz, konstruktív partner lesz - mondta Magyar Péter miniszterelnök kedden Berlinben.
