Hírek
2018. Május 04. 14:26, péntek |
Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu
Az Alkotmánybíróság a demokrácia mellett döntött
Nemcsak személyes érintettsége, hanem a demokráciába vetett hite miatt is kiemelt jelentőségűnek tartja az Alkotmánybíróság döntését
– erősítette meg pénteki sajtótájékoztatóján dr. Cser-Palkovics András. A bírói testület teljes ülésén született határozat kimondja, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága alaptörvényben rögzített, egy polgármesternek választott tisztsége mellett is joga van nyilvánosan politikai véleményt formálni.
Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel.
Az Alkotmánybíróság 2018. május 2-án kelt határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Kúria korábbi döntését, amely szerint dr. Cser-Palkovics András a választási alapelveket megsértette volna. Egy nem székesfehérvári lakos – aki egyébként egy baloldali politikus házastársa – nyújtott be kifogást egy, a kampányidőszakban Székesfehérvár polgármestere által aláírt levél miatt, mivel véleménye szerint az kampányeszköznek minősült. Ezt a Fejér 02. OEVB elutasította, a fellebbezést elbíráló Nemzeti Választási Bizottság – majd a Kúria – viszont helybenhagyta és 345 ezer forint bírságot is kiszabott. A bírságot dr. Cser-Palkovics András magánszemélyként törvényi határidőben befizette, azonban panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz.
„Egy pártpolitikai szereplő csákvári lakhelyű közvetlen hozzátartozója kifogásolta a véleménynyilvánítás szabadságát. Megkérdőjelezve azt, hogy egy közösség által megválasztott helyi közjogi vezetőnek joga van saját véleményét – akár politikai véleményét is – helyi közügyekben demokratikus módon, nyilvánosan kifejezni. Pedig ez a demokrácia. Ahogy az is, hogy az emberek elfogadják vagy elutasítsák a véleményét.” – így összegezte Székesfehérvár polgármestere a történteket, és megköszönte az Alkotmánybíróság teljes ülése által meghozott döntést. Ez megerősítette a közéleti megnyilvánulásaiban saját maga által is képviselt elvet, hogy mindenkinek joga van véleményt formálni és azt elmondani. A különböző álláspontok megismerése, az érdemi viták adják éppen a demokrácia alapját, és az így szerzett ismeretek segíthetik, hogy minél több nézőpontot megismerve alkosson mindenki saját véleményt egy-egy kérdésben.
A városvezető kiemelte: természetesen nem a város anyagi forrásait (vagyis közpénzt) felhasználva került kiküldésre levele, amelyben saját tapasztalatait osztotta meg a címzettekkel, formált személyes véleményt egy országgyűlési képviselő-jelöltről, illetve mindenkit demokratikus jogainak gyakorlására – az április 8-i szavazáson való részvételre – kért. Ahogy levelében is fogalmazott, egy polgármesternek igenis dolga, sőt kötelessége, hogy városának ügyeit intézze, fejlődését előmozdítsa, a fehérváriak életét jobbá tegye. És az is feladata a polgármesternek, hogy amikor annak ideje van, megfogalmazza, hogy egy-egy kérdésben szerinte mi szolgálja Székesfehérvár érdekét. Természetesen a székesfehérvári emberek pedig szabadon eldönthetik, hogy egyetértenek vagy sem ezzel a véleménnyel. Erről egyébként április 8-án Székesfehérváron is egyértelműen döntöttek.
Az Alkotmánybíróság indoklása szerint abban az esetben, ha egy tilalmi rendelkezés egy alapjog (jelen esetben a véleménynyilvánítás szabadsága) korlátozásához vezet, akkor a jogalkalmazónak arra kell törekednie, hogy az érintett alapjog gyakorlását a lehető legkisebb mértékben korlátozza. Mint a határozatban írják: „Egy pártpolitikus polgármester esetében előfordulhatnak … olyan élethelyzetek, amikor nem mint polgármester, hanem mint pártpolitikus jelenik meg.”„… mégsem lenne elvárható a polgármestertől, hogy tisztségét és saját tapasztalatait eltitkolja a választópolgárok elől, hiszen ők e nélkül is tisztában lennének az ő polgármesteri tisztségével (ahogyan ez valamennyi helyi választott tisztségviselő esetében megállapítható lenne).”
Dr. Cser-Palkovics András polgármester az alkotmánybírósági határozat alapján visszautalandó bírság összegét közösségi célra ajánlja fel: „Középiskolásoknak szervezek érvelési versenyt "A vélemény szabad és szabadon elmondható – globalitás-lokalitás" címmel. A verseny részleteit a következő hetekben dolgozzuk ki."
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. Augusztus 26. 09:06, hétfő | Helyi
Egy hét múlva becsöngetnek - ezek a 2024/25-ös tanév a legfontosabb dátumai
A 2024/25-ös tanév első tanítási napja 2024. szeptember 2., jövő hét hétfő, az utolsó tanítási napja pedig 2025. június 20. lesz.