Városlista
2025. július 23, szerda - Lenke

Hírek

2017. Június 12. 18:38, hétfő | Helyi
Forrás: penzcentrum.hu

Itt vannak a számok: Így keresnek a balatoni vendéglátósok

Itt vannak a számok: Így keresnek a balatoni vendéglátósok

Az elit balatoni éttermekben a fizetés elérheti akár az osztrák átlagbért is, a kisebb a büfékben azonban szinte éhen halnak az alkalmazottak.

Június 10-én elindult a szezon a Balatonon: a déli parton 1450 vendéglátóhely és 2000 kiskereskedelmi üzlet közel 10 000 munkavállalója várja majd a nyaralókat. Az ismert, felkapott éttermek szezonális dolgozói akár egy osztrák átlagfizetésnyi bért is zsebre tehetnek a balatoni munkával, azonban a kisebb part menti büfék alkalmazottjai ennél sokkal rosszabbul járnak: minimális összegért gályáznak nem ritkán 10-12 órákat - írja a Pénzcentrum.

Egy pincér 600-650, egy szakács 450-500, a kisegítő személyzet pedig 250-300 forintot kap óránként. Ha ilyen órabér mellett 12 órát dolgoznak egy nap, akkor pincérként 203 ezer, szakácsként 156 ezer, mosogatóként pedig 94 ezer lesz a balatoni átlagfizetés.

Egy csúszdafelügyelő naponta négy-ötezer forint körüli összeget tud megkeresni, ami havi 5 pihenőnappal is csak 130 ezer forint egy hónapban. Az úszómesterek havi bére 156 ezer forint körül van, a kisegítő személyzet jár a legrosszabbul, nekik havi 90 ezres fizetés jut.

Az elit balatoni éttermekben azonban körülbelül 1500 eurót (közel 470 ezer forintot) keresnek a pincérek vagy a szakácsok, de ez elég ritka. A Pénzcentrum cikkéből kiderült az is, hogy a munkaerőhiány miatt az állások betöltéséhez egyre kevésbé szükséges a szakmai tapasztalat. Az alkalmazottak hiánya nem csak alacsony fizetésben keresendő, de az elavult munkahelyi körülmények, és a nem ritkán előforduló fekete- vagy szürkefoglalkoztatás is közrejátszik abban, hogy sokan inkább a nyugati országok felé veszik az irányt.

Címkék: balaton, munka, szezon

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 22. 07:35, kedd | Belföld

Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar

Felújítás miatt augusztus 25-től négy hétre bezár a Keleti pályaudvar - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon hétfőn közzétett videóban.

2025. Július 22. 07:33, kedd | Életmód

Figyelem, leveskockát hívtak vissza a forgalomból

Több magyarországi vállalkozáshoz is eljutott az a vietnámi leveskocka, amit nem jelölt szójaallergén-tartalom miatt vissza kellett hívni a forgalomból

2025. Július 22. 07:33, kedd | Belföld

Magyarország és Szerbia új kőolajvezetéket épít a két ország között

Magyarország, a rezsicsökkentés vívmányainak megóvása érdekében, új kőolajvezetéket épít Szerbiával, amely akár már 2027-ben működésbe léphet - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

2025. Július 22. 07:31, kedd | Életmód

Napi 8-10 millió palackot váltunk vissza