Hírek
2022. Február 20. 09:04, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Karikó Katalin kapja a Szegedért Alapítvány idei fődíját

Karikó Katalin kapja a Szegedért Alapítvány idei fődíját, a civilszervezet elismerését gálaműsoron adják át az 1879-es nagyárvíz évfordulóján, március 12-én - tájékoztatta az alapítvány titkára az MTI-t.
A közlemény szerint a Szegedért Alapítvány célja 1989 óta változatlan: a kiemelkedő teljesítményt nyújtók, Szeged nemzetközi rangját növelők elismerése, valamint a város szempontjából értékes kezdeményezések, események megvalósításának támogatása.
Ezt fejezi ki az alapítványi díjazottak személye is. Az elmúlt 32 év során elismerést kapó 128 kiemelkedő, iskolateremtő személyiség között van Szőkefalvi-Nagy Béla és Totik Vilmos matematikus; Szabó Gábor és Bor Zsolt lézerfizikus; Alföldi Lajos, Kondorosi Éva, Ormos Pál, Vígh László, Venetianer Pál biológus; valamint Gábor Miklós és Fülöp Ferenc gyógyszerkutató. A díjazott művészek között volt Gregor József operaénekes, Szecsődi Ferenc hegedűművész, Király Levente, a nemzet színésze és Juronics Tamás táncművész, koreográfus.
A kuratórium döntése alapján az alapítvány fődíját idén Karikó Katalin biokémikus kapja, aki Szegeden szerzett diplomát, első munkahelye a Szegedi Biológiai Kutatóközpont volt. Kutatói karrierjét az Egyesült Államokban folytatta. Karikó Katalinnak és munkatársainak elévülhetetlen érdemei vannak a koronavírus-járvány globális kezelésében alkalmazott mRNS-vakcina kifejlesztésében.
A tudományos kuratórium Szőkefalvi-Nagy Béla-díját Kemény Lajos bőrgyógyász akadémikusnak ítélték oda. A művészeti kuratórium Gregor József-díját Temesi Mária operaénekes, énekmester, operanagykövet kapja. A társadalmi-állampolgári kuratórium Debreczeni Pál-díját Szatmáry Károly csillagász, a Szegedi Csillagvizsgáló alapítója és vezetője érdemelte ki.
A fődíjas Lapis András szobrászművész Szeged Múzsája című kisplasztikáját kapja. A karcsú, kalapos nőalakkal 2006 óta a szegediek nap mint nap találkozhatnak, hiszen köztéri szoborként a Glattfelder Gyula teret díszíti. A szakkuratóriumok díjazottjai a szobrászművész plakettjét vehetik át.
A díjakat március 12-én - az 1879-es nagyárvíz évfordulóján - nagyszabású gálaműsor keretében vehetik át a díjazottak a Szegedi Nemzeti Színházban. A műsorban fellép a Molnár Dixieland Band, a Fool Moon és a Suhancok Táncegyüttes.
A Szegedért Alapítványhoz idén is nagyon sok pályázat érkezett tudományos, kulturális és civil közösségek rendezvényeinek, illetve publikációk létrejöttének támogatására. A kuratóriumok döntése nyomán összesen 3 millió forint értékben sikerült ebben az évben is értékteremtő kezdeményezésekhez pénzbeli támogatást nyújtani.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 05. 07:59, péntek | Belföld
Szijjártó Péter elutasította lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski újabb bírálatát
A magyar külügyminiszter szerint nem \"játszik más csapatban\"!
2025. Szeptember 04. 07:45, csütörtök | Belföld
Lázár János: aki a közutat versenyzésre használja, az a többi közlekedő életére tör
2025. Szeptember 04. 07:38, csütörtök | Belföld
A kínai győzelem napján vett részt Szijjártó Péter
Magyarország egy olyan ország, amely nem a világ blokkosodásában, hanem egy globális együttműködésben érdekelt - mondta a külügyminiszter.
2025. Szeptember 03. 07:18, szerda | Belföld
Panyi Miklós: több ezer ügyfél jelentkezett egy nap alatt a fix 3 százalékos hitelre
A fix 3 százalékos hitel iránti érdeklődés óriási, a bankoknál egy nap alatt több ezer ügyfél jelentkezett - közölte a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára kedden a Facebook-oldalán.