Hírek
2017. Június 14. 16:49, szerda |
Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu
Körbejárni a hazát – Bemutatták L. Simon László új kötetét Székesfehérváron
A Könyvhétre jelent meg L. Simon László és Kelemen Erzsébet legújabb kötete is.
A két mű szorosan összefügg egymással, ugyanis Kelemen Erzsébet, „A szöveg testén túl” című monográfiájában L. Simon László költészetét dolgozta fel, míg a József Attila-díjas költő, egy összefoglaló esszékötetet adott ki, „Körbejárni a hazát" címmel. A műveket kedden este mutatták be Székesfehérváron, a Vörösmarty Társaság szervezésében.
L. Simon László, József Attila-díjas író, költő, szerkesztő és politikus. Hat éven át volt a Magyar Írószövetség titkára, hét éve országgyűlési képviselő. A 2002 és 2017 közötti esztendők fontosabb írásait és beszédeit tartalmazó válogatáskötet bemutatja L. Simon László családfői, gazdálkodói, Székesfehérvár és Velencei-tó környéki lokálpatrióta, országgyűlési képviselői és kultúrpolitikusi énjeit.
Bakonyi István irodalomtörténész szerint a Körbejárni a hazát tudományos igénnyel, kutatói alázattal megírt mű, amely megmutatja a szerző egy kevésbé ismert arcát. Nem kifejezetten a közéleti emberről van szó, bár természetesen vannak benne kapcsolódási pontok. „L. Simon László a Magyar Műhely című folyóirat negyedik nemzedékéhez tartozó alkotó” – mondta el Bakonyi István a kötetet bemutatva, s mint ilyen – tette hozzá az irodalomtörténész – nagyon sok hiánypótló információt közöl a legendás, kezdetben, az emigrációban, Párizsban kiadott irodalmi, kritikai és művészeti folyóiratról. Előszeretettel foglalkozik a csend, a meghallgatás poétikájával s ugyanúgy vonzódik az avantgárdhoz, mint ahogyan például a bibliai zsoltáros könyv kultúrájához, de közben megalkotja a családregény lírai változatát is.
L. Simon László és Kelemen Erzsébet könyvbemutatója Kelemen Erzsébet író, költő, irodalomtörténész a monográfiájáról szólva hangsúlyozta, hogy az embereknek függetlenítenie kellene a politikai tevékenységet az irodalomtól és felhívta a figyelmet a szerző szerkesztői múltjára, írói tevékenységére, mely jóval kevésbé ismert, mint politikai szerepvállalása. „Véleményem szerint Kelemen Erzsébet monográfiája nem rólam szól, hanem az általam megteremtett művekről, amelyek mindegyikét különböző szellemi érettségi fokon írtam.” – mondta el L. Simon László.
A „Körbejárni a hazát” című kötet a Közép- és Kelet Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kiadásában, míg „A szöveg testén túl” című, L. Simon László lineáris és vizuális költészetét feldolgozó monográfia a Ráció gondozásában jelent meg. Az eseményen részt vett Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Róth Péter, alpolgármester és Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnöke is.
Kiss László
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi
Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt
Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.
2026. Március 09. 12:00, hétfő | Helyi
Magyar Péter nevét emlegetve tagadta az orosz nagykövetség, hogy a Kreml különleges egysége befolyásolni akarná a magyar választásokat
2026. Április 19. 14:00, vasárnap | Életmód
Meteorológia: a pénteki volt az év eddigi legmelegebb napja
Pénteken volt az év eddigi legmelegebb napja - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.
2026. Április 19. 14:00, vasárnap | Sport
Labdarúgó NB II - Mezőkövesdi győzelmével nagy lépést tett a feljutás felé a Honvéd
A második helyezett Budapest Honvéd 2-1-re győzött közvetlen riválisa, a negyedik Mezőkövesd vendégeként a labdarúgó NB II 26. fordulójának szombat délutáni nyitómérkőzésén.
