Hírek
2011. Szeptember 09. 14:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Megfejtették a gyógyszer rezisztens tumorok titkát
A kutatók bejelentették, hogy sikerült megfigyelniük egy olyan kémiai reakciót, amely magyarázatot adhat arra, hogy miért válik sok daganat idővel rezisztenssé egyes gyógyszerekkel szemben.
Reményeik szerint a jövőben így sikerülhet olyan szereket létrehozni, amelyekkel szemben a tumorok nem tudnak rezisztenciát kifejleszteni.
Egy nemzetközi kutatócsoport a cetuximab nevű gyógyszert tanulmányozta, amelyet jelenleg már széles körben alkalmaznak vastagbélrák, fej-nyaki daganatok, valamint a tüdőrák egyes formáinak kezelésére. A szer az epidermiális növekedési faktor receptort (EGFR) célozza, amely a tumor növekedését segíti elő - a gond csak az, hogy egy idő után minden beteg rezisztenssé válik vele szemben, és az orvosok egészen eddig nem tudták, hogy miért - írja a Science Translational Medicine.
A kutatások során végül kiderült, hogy a gyógyszer hatására a rákos sejtek úgy viselkedtek, mint a dugóba keveredett autósok: alternatív útvonalat kerestek - és meg is találták. Az EGFR helyett egy ERBB2 nevű fehérje vette át a növekedést elősegítő szerepet. A szakértők elmondták: már több olyan szert is jóváhagytak, amelyek ezt a fehérjét támadják, így a cetuximabot a jövőben megpróbálják ezekkel kombinálni, hogy minden lehetséges módon gátolják a rezisztencia kialakulását, így azt is, hogy a gyógyszer szedése mellett tovább növekedjen a tumor.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 20. 15:00, hétfő | Belföld
A NIS jövőjéről tárgyalt a szerb energiaügyi miniszter a Mol vezetőjével
A Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) értékesítéséről és jövőjéről tárgyalt Hernádi Zsolttal, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatójával Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter Belgrádban
2026. Április 20. 11:00, hétfő | Belföld
Választás 2026 - Három hét van a plakátok eltávolítására
Még valamivel több mint három hetük van az országgyűlési választáson induló jelölteknek és pártoknak arra, hogy eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat.
2026. Április 20. 09:00, hétfő | Belföld
Lehűléssel indul a hét, visszatérnek a hajnali fagyok is
A hét elején egy hidegfront hoz lehűlést, a hőmérséklet csúcsértéke kedden és szerdán már csak 15 Celsius-fok körül alakul, és ismét lehetnek hajnalban fagyok.
2026. Április 20. 08:00, hétfő | Belföld
Magyar Péter az uniós pénzekről tárgyalt az Európai Bizottság vezetőivel
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, leendő miniszterelnök az utóbbi két napban magas szintű tárgyalásokat folytatott az Európai Bizottság vezetőivel Magyarországon - közölte a politikus az MTI-vel vasárnap.
