Hírek
2012. Június 27. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet
Négybillió Celsius-fok az ember által előállított legmagasabb hőmérséklet, amelyet az amerikai relativisztikus nehézion-ütköztető (Relativistic Heavy Ion Collider - RHIC) STAR-kísérletében értek el, az eredmény bekerült a Guinness rekordok könyvébe.
A protonokat és neutronokat még kisebb részecskék, kvarkok és gluonok alkotják. Ezeket jelenleg nem lehet szabadon megfigyelni, a világegyetem létrejöttekor azonban, az ősrobbanás után néhány mikromásodperccel a magas hőmérséklet miatt ezek a részecskék szabadon létezhettek - olvasható a Discovery News hírei között (news.discovery.com).
Az anyagnak ezt a másfajta halmazállapotát, az univerzum forró "őslevesét" kívánja létrehozni az amerikai energiaügyi minisztérium brookhaveni nemzeti laboratóriumához tartozó RHIC. A négy méterrel a föld alá telepített gyorsító 3,8 kilométeres gyűrűjében aranyionok száguldanak a fényéhez közeli sebességgel mindkét irányban. A nehézionok pályája hat ponton keresztezi egymást. Amikor az aranyionok ütköznek, kvarkokból és gluonokból álló forró, sűrű plazma - gyakorlatilag súrlódásmentes folyadék jön létre.
A Guinness rekordok könyvébe joggal került be a négybillió Celsius-fok. Ez valóban az ember által eddig elért legmagasabb hőmérséklet, a RHIC-gyorsítóban 250 ezerszer forróbb a "helyzet", mint a Nap belsejében.
Ezek érdekelhetnek még
2025. December 04. 07:17, csütörtök | Belföld
A jövő év március-áprilisában kezdik a sorozatgyártást a CATL debreceni akkumulátorgyárában
Jövőre, az engedélyektől függően várhatóan márciusban vagy áprilisban megkezdődik a sorozatgyártás a CATL debreceni akkumulátorgyárában
2025. December 04. 07:16, csütörtök | Belföld
Szalay-Bobrovniczky Kristóf: hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák
Hathavi fegyverpénzt kapnak a katonák - jelentette be a honvédelmi miniszter a Facebook-oldalán szerdán.
2025. December 04. 07:16, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: felszólítjuk Ukrajnát!
Felszólítjuk Ukrajnát, hogy szüntesse be Magyarország energiabiztonságának támadását, különös tekintettel arra, hogy az ukrán energiaimport egy jelentős része hazánkból érkezik jelenleg
2025. December 03. 07:43, szerda | Belföld
Lázár János: A MÁV-nak nincs saját forrása a nagy pályaudvarok felújítására
A következő időszakban ezer kilométer vasúti pálya felújítása kezdődhet el, az ehhez szükséges forrás maradéktalanul rendelkezésre áll
