Hírek
2018. Március 02. 15:14, péntek |
Helyi
Forrás: szekesfehervar.hu
Szent Gellért ereklyét adományoz a Szent Mauríciusz monostornak Fehérvár püspöke
Halmos Ábel OSB, a Szent Mauríciusz monostor perjelének kérésére Spányi Antal,
székesfehérvári püspök Szent Gellért Székesfehérváron őrzött ereklyéjéből leválasztott partikulát ajándékoz a bakonybéli bencés közösségnek. Az ereklyét március 24-én ünnepélyes keretek között helyezik el a bakonybéli templom új oltárában.
1015. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján Székesfehérváron találkozott előszőr István király és Velencéből érkezett szerzetes, Gellért. A Napbaöltözött Asszonyról tartott ünnepi szentbeszéd oly nagy hatást gyakorolt az uralkodóra, hogy felkérte a szerzetest, legyen fia, Imre herceg nevelője. Imrét hét éven keresztül tanította, majd Bakonybélben élt remeteként. Ajtony legyőzése után István király rábízta a Csanádi Egyházmegye megszervezését. A király halálát követő trónviszályok idején bátran kiállt az igazságtalanságok ellen. 1046-ban szeptember 24-én, a mai Székesfehérvári Egyházmegye területén, a diósdi a Szent Szabina-templomban mondta utolsó szentmiséjét, melyben látomás jövendölte meg közeli vértanúságát. A pesti révhez közeledve Vata pogány lázadói lelökték a Kelenhegy szikláiról.
A bakonybéli bencés templom felújított oltára
Szent Gellért halála után holttestét ideiglenesen vértanúsága helyéhez közel temették el, majd a csanádi Boldogasszony bencés apátságban helyezték végső nyugalomra. Az ereklyék jelentős részét Nagy Lajos király Velencének ajándékozta. A csanádi templomban maradt ereklyék a Dózsa György-féle lázadás idején, 1514-ben szétszóródtak.
A 19. század közepén magyar egyházi vezetők a szent ereklyéinek visszakerülését szorgalmazták. Giuseppe Luigi Trevisanato bíboros, velencei pátriárka 1865. július 19-én Szent Gellért ereklyéit adományozta Scitovszky János prímásnak és Simor János győri püspöknek. Öt évvel később, 1870. augusztus 6-án, Simor már, mint bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek keresztelési helyszínének, a székesfehérvár székesegyházának adományozta a szent jobb sípcsontjának felső darabját. Az adományozásról a Székesfehérvári Egyházmegye körlevelében is beszámoltak.
Halmos Ábel OSB, a Szent Mauríciusz Monostor perjele
Shvoy Lajos (1879–1968) megyéspüspök az 1938-ban nyílt Egyházmegyei Múzeumban bemutatta az ereklyét. A II. világháború idején biztonsági okokból az ereklyét és tartóját elfalazták. Az ereklyetartót Spányi Antal, megyés püspök 2014-ben restauráltatta és újra bemutatta a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum kiállításán. A megyéspüspök 2017. szeptember 24-én az ereklye jelenlétében celebrálta az egyházmegye pedagógusai számára a Szent Gellért-napi ünnepi szentmisét.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. Augusztus 26. 09:06, hétfő | Helyi
Egy hét múlva becsöngetnek - ezek a 2024/25-ös tanév a legfontosabb dátumai
A 2024/25-ös tanév első tanítási napja 2024. szeptember 2., jövő hét hétfő, az utolsó tanítási napja pedig 2025. június 20. lesz.