Városlista
2024. november 22, péntek - Cecília

Hírek

2017. Július 25. 17:34, kedd | Helyi
Forrás: fehervarihirek.hu

Szent László kultusza Erdélyben

Szent László kultusza Erdélyben

A 376. Hétvezér Est előadója első alkalommal vendégeskedik Székesfehérváron. Horváth Zoltán György, aki 1991-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett diplomát, azóta pedig az egyetem oktatója.

A Kárpát-medencében és Európa sok országában tett utazásai alapján rendszeresen tart vetített képes előadásokat, számos könyv és újságcikk szerzője, valamint több fotókiállítása is volt.

A Romanika Kiadó vezetőjeként és tulajdonosaként 2002 óta eddig 28, fotókkal gazdagon illusztrált kötetet jelentetett meg, amelyek közül több mint tíznek a szerzője vagy társszerzője is. A Szent Korona öröksége című könyvsorozatban a Kárpát-medence építészetével, művészetével, valamint az azon kívüli magyar emlékek kutatásával foglalkozik.

Ez az előadás Szent László király életével és emlékével foglakozó korábbi két HVE-előadás szerves folytatásának tekinthető. ( Gondos Béla: Szent László király emléke a Kárpát-medencében és Szántai Lajos: Szent László testamentuma, Magyarország feltámadása)

Szent László királyunk kultuszának magyarázatát, Prohászka Ottokár fogalmazta meg talán legkifejezőbben: "A magyar eszmény Lászlóban lett kereszténnyé és szentté... A kereszténység ezen túl már nemzeti életté, a keresztény király a nemzet hősévé lett”.

Szent László a Kárpát-medencében és azon túl, ma is tapasztalható és máig élő kultuszának jeles bizonyítékai az évszázadok során vele kapcsolatosan létrejött művészi ábrázolások. Az erről szóló kötetben (Madas Edit - Horváth Zoltán György: Középkori prédikációk és falképek Szent László királyról, Romanika Kiadó, Budapest, 2008.) a középkori prédikációk közlése mellett a templomokban eredeti helyen ma is megtekinthető középkori freskó ábrázolásokat mutatja be a teljesség igényével összeállított képanyaggal.

A szerzők a teljességre törekvést úgy értik, hogy a képanyagban a jelenlegi ismereteik szerinti összes olyan templom szerepel több vagy kevesebb, de legalább egy képpel, ahol Szent László ábrázolásai ma is – legalább töredékesen, de azért felismerhető módon – megtekinthetők. Tehát hangsúlyozzák, hogy most egyáltalán nem szóltak az irodalomban ismert, esetleg le is másolt, de elpusztult freskóanyagról, valamint nem vették számba a lappangó, azaz vakolat alatt levő, feltáratlan freskókat sem.

Az, hogy hazánk a középkorban, a honfoglalástól a XVI. századi török hódoltságig jelentős hatalmi tényező, mai szóval élve „nagyhatalom” volt, a történelemről hiteles és alapos ismeretekkel rendelkezők számára nem kétséges. Ez a virágkor az európai művészetben szinte pontosan egybeesik a romantika és a gótika időszakával, így persze nem csoda, hogy Magyarország, vagyis a Kárpát-medence ezeknek a korszakoknak az építészeti és képzőművészeti tárháza. A Szent Korona öröksége című könyvsorozat célja a magyar Szent Korona felségterületén található e kincsek részletes megismertetése.

Szent László királyunk a középkor legnépszerűbb szentje Magyarországon, akinek a Kárpát-medence templomaiban mintegy ötven helyen látható jelenleg középkori freskója. A falképeken olykor önmagában, máskor a magyar szent királyokkal, Szent Istvánnal és Szent Imrével hármasban jelenik meg, de leggyakrabban - különösen a Felvidéken és Erdélyben - egy több képből álló freskócikluson, amint az 1068-as kerlési (cserhalmi) csatát követően egy nomád kun vitéz által elrabolt magyar leányt szabadít meg.

Szent László a középkori magyar prédikációirodalomban is jelentős helyet foglal el. Madas Edit irodalomtörténésznek, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársának egyik kutatási területe a középkori sermo-irodalom, ezen belül a szenttel kapcsolatos latin beszédvázlatok felkutatása, kibetűzése, értelmezése.

Ebben a kötetben Szent Lászlóról szóló, jelenleg ismert összesen 22 középkori prédikációt magyar fordítással együtt adták közre reprezentatív kiállítású, 464 oldalas kötetben a Kárpát-medence jelenleg ismert összes Szent Lászlóval kapcsolatos középkori falképét részletesen megjelenítő gazdag fotóanyaggal. Európai kitekintésként pedig Szent László itáliai kultuszának ábrázolásait Prokopp Mária művészettörténész mutatja be. Ezek között a kötetben először szerepel a nápolyi Santa Maria dell'Incoronata templom hatalmas freskóciklusa is részletes képanyaggal.

A szervezők remélik, hogy sokak érdeklődését sikerült felkelteni az előadás iránt. Szeretettel várnak minden érdeklődőt, ezúttal a megszokott 18:00 óra helyett egy órával később, azaz a 19:00 órakor kezdődő előadásra.

Horváth Zoltán Györgyről a szekelykor.hu oldalán olvashatnak bővebben.

Az előadás ideje:
2017. július 25. kedd, 19:00 óra

Helye:
Királykút Emlékház
Székesfehérvár, Mikszáth Kálmán u. 25.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. Augusztus 26. 09:06, hétfő | Helyi

Egy hét múlva becsöngetnek - ezek a 2024/25-ös tanév a legfontosabb dátumai

A 2024/25-ös tanév első tanítási napja 2024. szeptember 2., jövő hét hétfő, az utolsó tanítási napja pedig 2025. június 20. lesz.