Városlista
2026. április 20, hétfő - Konrád, Tivadar

Hírek

2023. Május 10. 13:01, szerda | Külföld
Forrás: msn.com

Támadás érte a Barátság kőolajvezetéket - az orosz olajcég szerint terrortámadás történt

Támadás érte a Barátság kőolajvezetéket - az orosz olajcég szerint terrortámadás történt

Részletek még nem ismeretesek

A támadás okozta tűz három tartályt is elért. Más jelenés szerint a tartályok megsérltek, de szerencsére üresek voltak, így jelentősebb kár nem keletkezett.

A Barátság csővezeték (нефтепровод Дружба) a világ leghosszabb kőolajvezetéke (4 000 km), aminek első magyarországi szakaszát 1962-ben fejezték be és 1964-ben helyezték üzembe. Üzemeltetője az orosz állami tulajdonú Transznyefty. Építésekor fő célja a baráti szocialista országok kőolajjal való ellátása volt, de azóta nyugat-európai célállomásokat is elért.

Ukrajnában a vezeték elágazik Magyarország és Szlovákia felé, ahonnan tovább halad Csehországba. A szlovákiai ág kapacitáa mintegy 20 millió tonna kőolaj. 2023 februárjában a vezetéken keresztül Lengyelországba irányuló szállítást Oroszország leállította.

Tavaly egy időre a magyarországi szállítások is szüneteltek. Ennek oka az volt, hogy a szankciós rendelkezések miatt Oroszország nem tud fizetni a tranzitdíjat. A szolgáltatás novemberben helyreállt, majd orosz rakétatámadások érték, de az ellátás ekkor sem sérült lényegesen.

Az elmúlt egy évben 43 százalékkal nőtt magyar olajbehozatal Oroszországból 2022-höz képest, miközben Moszkva teljes kivitele 17 százalékkal zuhant.

Egyelőre még nem tudni, hogy az incidens okoz-e majd fennakadást a nyersanyagszolgáltatásban, miként azt sem, hogy ki áll az akció mögött, amennyiben az valóban terrortámadás volt.

msn.com

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 19. 10:00, vasárnap | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump megerősítette, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szombaton, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost, miközben tartanak a tárgyalások Washington és Teherán között.

2026. Április 18. 15:00, szombat | Külföld

Uniós szóvivő: jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban

Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára

2026. Április 18. 08:32, szombat | Külföld

Donald Trump: Irán vállalta, hogy soha többé nem zárja le a Hormuzi-szorost

Irán beleegyezett abba, hogy soha nem zárja le újból a Hormuzi-szorost - írta Donald Trump amerikai elnök közösségi oldalán pénteken.

2026. Április 17. 10:00, péntek | Külföld

Donald Trump: tíznapos tűzszünetről állapodott meg Izrael és Libanon

Tíznapos tűzszünetről állapodott meg Izrael és Libanon - jelentette be Donald Trump amerikai elnök csütörtökön, miután egyeztetett a libanoni elnökkel és az izraeli miniszterelnökkel.