Hírek
2025. Február 09. 09:42, vasárnap |
Belföld
Forrás: MTI
Újabb épületek születtek újjá a Budai Várban

Újabb állomásához ért a Budai Vár újjáépítését célzó Hauszmann program - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) pénteken az MTI-vel.
A közlemény szerint újabb állomásához ért a Budai Vár újjáépítését célzó Hauszmann program. A Várkertbazár, a Főőrség, a Lovarda, a Szent István-terem, a Karmelita után újabb vári épületek születtek újjá eredeti szépségükben.
A Mátyás-templom szomszédságában befejeződött az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium újjáépítése, amelybe a Belügyminisztérium költözött.
A Dísz téren pedig teljesen újjáépült az egykori Vöröskereszt-székház, ahová a Miniszterelnöki Kabinetiroda költözik.
Az egykori Pénzügyminisztérium több mint 120 éves épületegyüttesén teljes rekonstrukciót végeztek. A kormányzati beruházásnak köszönhetően Budapest egyik leggyönyörűbb épülete született újjá a Szentháromság téren.
A neogótikus palota a mostani felújításáig évtizedeken át megcsonkítva állt, miután a második világháború során több bombatalálat érte és a kommunisták is tudatosan átalakították.
A Dísz téren teljesen újjáépült a Hauszmann Alajos tervei alapján készült egykori Vöröskereszt-székház, amely 1920-tól a Magyar Királyi Külügyminisztériumnak adott otthont.
Az eredeti épület a második világháborús bombatalálatok, majd az 1946-ban elrendelt bontás miatt teljesen megsemmisült, ezért a "semmiből" kellett újjáépíteni. A Karmelitával szomszédos épületbe februárban a Miniszterelnöki Kabinetiroda költözik.
Kiemelték, hogy a Budai Vár újjáépítése itt nem áll meg, több helyszínen jelenleg is intenzív felújítási munkák zajlanak.
Teljesen megújul a Budavári Palota, és már látványos szakaszához ért az Alkotmánybíróságnak majd helyt adó József főhercegi palota és az egykori Honvéd Főparancsnokság újjáépítése is, ez utóbbiba a Hadtörténeti Intézet és Múzeum költözik majd.
A Budavári Palota újjáépítésével együtt megújulnak a vári kertek, várlejtők, sétányok, parkok. A Budavári Palota északi szárnyában 2026-ban palotatörténeti kiállítás nyílik majd.
A Budai Vár újjáépítése jelentős hatással van Budapest turizmusára, kulturális életére is. Az eddig újjászületett közösségi épületek nemcsak építészeti látványosságok, hanem népszerű kulturális helyszínek is.
Az újjászülető magyar fővárost az elmúlt években számos turisztikai rangsor élére választották - olvasható a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 22. 07:35, kedd | Belföld
Felújítás miatt négy hétre bezár a Keleti pályaudvar
Felújítás miatt augusztus 25-től négy hétre bezár a Keleti pályaudvar - közölte a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebookon hétfőn közzétett videóban.
2025. Július 22. 07:33, kedd | Belföld
Magyarország és Szerbia új kőolajvezetéket épít a két ország között
Magyarország, a rezsicsökkentés vívmányainak megóvása érdekében, új kőolajvezetéket épít Szerbiával, amely akár már 2027-ben működésbe léphet - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
2025. Július 22. 07:28, kedd | Belföld
Szijjártó Péter reméli, hogy az amerikai-orosz birkózó mérkőzések enyhülést hoznak a két ország kapcsolatában
A pingpong-diplomácia egyszer már bejött az 1970-es években, így remélhetőleg a kedden Budapesten rendezendő amerikai-orosz birkózó mérkőzések is enyhülést fognak hozni a két ország kapcsolatában
2025. Július 22. 07:24, kedd | Belföld
Társadalmi egyeztetésre bocsátották az Otthon Start hitel részletszabályait
A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a 3 százalékos otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletet - közölte a Miniszterelnökség hétfőn az MTI-vel.