Hírek
2023. Március 27. 07:00, hétfő |
Külföld
Forrás: mti
Vargha Tamás: a nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke

A nyugat-balkáni béke Magyarország egyik legfontosabb biztonságpolitikai érdeke, hiszen ez az európai béke egyik záloga is egyben, elérése és biztosítása embert próbáló, kihívást jelentő feladat - hangsúlyozta a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára vasárnap a Koszovóból visszatérő KFOR (koszovói békefenntartó erők) tartalék zászlóalj fogadásakor Kecskeméten.
Vargha Tamás a Magyar Honvédség vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandárnál azt mondta: az ország biztonságpolitikai érdekeire tekintettel a magyar katonák 1995 óta vesznek részt balkáni műveletekben. A NATO vezette, jelenleg is folyamatban lévő KFOR-művelethez 1999 óta törzstisztekkel és kontingenssel járul hozzá Magyarország.
Az államtitkár közölte, Magyarország kezdetektől a béke pártján áll, az ország védelméhez azonban erő és felkészültség szükséges, a szövetségi keretek között pedig részt kell venni a békét támogató műveletekben.
Kiemelte: az országnak szüksége van jó és modern fegyverzetre, de emellett elkötelezett, a hazáját szerető, jól képzett katonákra is. A KFOR tartalék zászlóalj több mint száz katonájának magas színvonalon végzett szolgálata "öregbítette a magyar honvédség jó hírnevét" - jegyezte meg Vargha Tamás.
Ruszin-Szendi Romulusz, a Honvéd Vezérkar főnöke arról beszélt a kecskeméti katonai repülőtéren: a tartalék zászlóalj tagjai újra bebizonyították Magyarország szövetségeseinek, hogy "a magyar katonára lehet számítani". Mint mondta, tavaly decemberében nem beszélhettek arról, hogy a Koszovóban kialakult biztonsági helyzet miatt a NATO-erők úgy döntöttek, megerősítik a kint lévő alakulatot Ezt a szolgálatot teljesítette a most visszatért KFOR tartalék zászlóalj, amelynek katonái csaknem 250 feladatot láttak el - tette hozzá az altábornagy.
A két Airbus A319-es csapatszállító repülőgéppel érkező KFOR tartalék zászlóalj tagjait a fogadás befejezésekor Hankóczy Gergely alezredes, református tábori lelkész áldotta meg.
A helyszínen kiosztott sajtóanyag szerint Magyarország a NATO balkáni szerepvállalásának támogatásáért a KFOR parancsnoki beosztáshoz kapcsolódóan felajánlotta egy zászlóalj készenlétben tartását 2022-re. A Magyar Honvédség KFOR Hadműveleti Tartalék Zászlóalj létszámát a teljes időszakban a hódmezővásárhelyi MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár biztosította.
Az Észak-Koszovóban 2022 decemberében bekövetkezett események - a koszovói szerbek és az albán lakosság közötti feszültség növekedése, határátkelőkhöz vezető utak eltorlaszolása, robbantások, lövöldözés - miatt a Hadműveleti Tartalék Zászlóalj egyik manőverszázadát a Magyar Honvédség december végén juttatta ki Koszóvóba. A század járőrözéssel kapcsolatos feladatokban vett részt, megfigyelőpontokat üzemeltetett, valamint készenléti szolgálatot látott el.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 22. 07:00, szerda | Külföld
Elmaradhat a budapesti békecsúcs
Donald Trump két napon belül ígért döntést a Vlagyimir Putyinnal tervezett találkozót illetően.
2025. Október 21. 07:26, kedd | Külföld
Uniós biztos: Európának most végleg le kell állítania az orosz gáz vásárlását
Most \"el kell jutnunk oda, hogy Európában végre teljesen leállítsuk az orosz gáz vásárlását\" - jelentette ki Dan Jorgensen, az energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Luxembourgban.
2025. Október 20. 08:04, hétfő | Külföld
Volodimir Zelenszkij készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyinnal
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - az ukrán államfő erről egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban beszélt.
2025. Október 19. 09:01, vasárnap | Külföld
Donald Trump és politikája ellen tüntettek az Egyesült Államok számos nagyvárosában
Donald Trump elnök és politikája elleni tiltakozásul összehangolt tüntetéseket tartottak az Egyesült Államok számos nagyvárosában szombaton.